Rezervácia termínu
Fyzio blog 23. March 2023

Nitra

Čo robiť, keď si vyvrtnete členok? Čo je distorzia a ako si viete čo najrýchlejšie pomôcť.

Členok, odborne členkový kĺb ( latinsky articulatio tibiofibularis),spája tri kosti dolných končatín – píšťalu, ihlicu a členkovú kosť. Zabezpečuje pohyb chodidla a pri dopade chodidla na zem tlmí jeho otrasy. Tým je na členok kladená veľká mechanická a tlaková záťaž. Voči tejto záťaži je však členok chránený vnútornými a vonkajšími väzmi, ktoré ho spevňujú. Ak sa tieto väzy poškodia, členok sa stáva nestabilným a vychýli sa zo svojej polohy.

K vyvrtnutiu členka, odborne nazývanej DISTROZII najčastejšie dochádza pri nesprávnom dostúpení alebo doskočení na nohu. Chodidlo sa dostane do neprirodzenej polohy, v dôsledku čoho sa väzy spevňujúce členok natiahnu nad rámec ich možností. Toto sa nám môže prihodiť pri bežných športových aktivitách ako sú  beh, futbal, tenis, tanec, turistika, kedy je táto oblasť najviac zaťažovaná. Pozor si však treba dávať aj pri nerovnom teréne, nevhodnej obuvi, či v prípade, že máte za sebou predchádzajúci úraz členka. 

Čo je distorzia?

Ak chceme presne definovať distorziu, môžeme tvrdiť, že ide o dočasné a neúplné narušenie kĺbového  spojiva medzi dvoma kosťami. V prípade podvrtnutia členka  ide o  narušenie kĺbového spojiva medzi kosťami predkolenia - píšťalou, ihlicou a prvou kosťou chodidla – členkovou kosťou.

Dôvod častého výskytu podvrtnutia členka treba hľadať najmä v anatómii tohto kĺbu, ktorý je zaťažovaný celou hmotnosťou tela, a  predovšetkým v pohyboch.
 

Príznaky podvrtnutia členka.

Podvrtnutie členka môže nastať u kohokoľvek, v ktoromkoľvek momente chôdze alebo počas behu. V závislosti od spôsobu distorzie, príznaky môžu byť málo závažné alebo naopak ochromujúce.

Prvým príznakom býva prirodzene ostrá bolesť, ktorá môže vystreľovať do chodidla, päty alebo vyššie do nohy. Takmer okamžite vzniká opuch (edém) pokrývajúci členok z vonkajšej aj vnútornej strany. Krátko na to sa objaví podliatina s hematómom, ktorý môže byť mierny až šíriaci sa po celej ploche postihnutého miesta. Vo všeobecnosti prítomnosť opuchu indikuje poškodenie väzív, ktoré sa musí okamžite vyšetriť. 

Nastáva funkčné obmedzenie spôsobené bolesťou, ktorú pociťujete pri pohyboch kĺbu.

V závislosti od rozsahu poškodenia väzov sa intenzita jednotlivých príznakov môže líšiť. Najviac postihnutými bývajú vonkajšie väzy, a preto príznaky pozorujeme najmä v oblasti vonkajšej strany členka. Pokiaľ sa väzy iba natiahli, zvyčajne sa to prejaví miernou bolesťou a opuchom. Ak sú väzy natrhnuté alebo úplne pretrhnuté, bolesť je veľmi intenzívna a opuch je sprevádzaný aj výrazným krvným výronom.

 

Podvrtnutie členka s poškodením vonkajších väzivových štruktúr :

Tento typ podvrtnutia členka je najčastejší, nakoľko súvisí s anatómiou oblasti členka, ktorá je pri pohybe málo “chránená“. Väzivá, ktoré sú považované za stabilizátory sú lig. talofibulare anterius, lig. talofibulare posterius a lig. calcaneofibulare. Tieto väzivá bývajú najviac postihnuté zraneniami. Inverzné podvrtnutie členka s poškodením vonkajších väzivových štruktúr je klasický prípad, kedy sa chodidlo pretočí do vnútornej strany.

Prvá pomoc pri vyvrtnutom členku 

Či už si členok vyvrtnete pri športe alebo iba pri bežnom chodení, dôležité je okamžite ukončiť vykonávanú pohybovú aktivitu. Ak totiž aj napriek bolesti naďalej budete pohybovať chodidlom, riskujete ešte väčšie poškodenie väzov. Prvá pomoc pri vyvrtnutom členku zahŕňa:

  • Chladenie členka ľadovými obkladmi
  • Spevnenie členka elastickým obväzom.
  • Umiestnenie nohy s vyvrtnutým členkom do vyvýšenej polohy

Na chladenie členka je vhodné  použiť vrecko ľadu, zamrazené gélové vrecká či vrecko s mrazenou zeleninou. Dôležité je ľadový obklad pred samotným použitím zabaliť do vhodnej tkaniny, napríklad bavlnenej utierky alebo uteráka. Veľmi dôležité je spevnenie členka, pretože zmierni vznik ďalšieho opuchu, chráni väzy pred ďalším poškodením, a taktiež zabráni výraznejšiemu krvnému výronu, ktorý môže v puzdre členkového kĺbu zatvrdnúť a spôsobovať bolesti aj po zotavení. Nakoniec si nezabudnite novu vyložiť vyššie, ako zvyšok tela a zbytočne ju nezaťažujte.

Liečba vyvrtnutého členka 

Štandardný postup pri liečbe vyvrtnutého členka je najmä pokojový režim, vyhnúť sa takej fyzickej aktivite, pri ktorej môže byť členok nadmerne namáhaný. Zároveň je potrebné mať členok neustále spevnený elastickým obväzom, bandážou alebo ortézou. Z medikamentózneho hľadiska je na postihnutý členok vhodné aplikovať masti, krémy alebo gély, ktoré majú nasledovné účinky .

Kľud na lôžku sa odporúča aspoň po dobu 7 dní. Ak boli väzy spevňujúce členok iba natiahnuté, so športovaním a zaťažovaním postihnutého členka je možné začať najskôr po 3 týždňoch. V ostatných prípadoch sa táto doba predlžuje až na dvojnásobok, pokiaľ lekár neurčí inak. 

Čas liečby vieme skrátiť často krát aj o polovicu

Ďalšou možnosťou liečby je využitie fyzikálnej, resp. prístrojovej rehabilitácie. V našom centre Vám vieme pomôcť terapiou pomocou Kombinovanej rázovej vlny s diatermiou, ktorá pomáha vyriešiť aj tie najzávažnejšie problémy s pohybovým aparátom. 

Rázová vlna je akustický jav, ktorý prenáša veľké množstvo energie do bolestivých miest a do tkanív. Zároveň sa jedná o neinvazívnu terapiu bez potreby užívať lieky proti bolesti. Rázovou vlnou sa prenáša obrovské množstvo energie do väzivového, svalového alebo kostného tkaniva v subakútnom alebo chronickom stave, čo naštartuje a podporuje regeneráciu a rýchle uzdravenie ošetrovaného tkaniva. Rázová vlna okamžite uvoľňuje svalové napätie,  podporuje produkciu kolagénu a má tak analgetický a protizápalový efekt. To všetko robí z rázovej vlny ideálny nástroj pre urýchlenie hojenia a liečbu.

Ak ošetrenie rázovou vlnou nemôžete absolvovať, ďalšou možnosťou je liečba pomocou vyskovýkonného lasera s piatimi vlnovými dĺžkami v jednom lúči - Hightherapy Chronic3. Krátka bezbolestná terapia, okamžitá úľava od bolesti.

Terapeutický Laser HighTherapy 3Chronic prináša revolúciu do laserovej terapie výrazným zrýchlením procesu regenerácie, biostimulácie a hĺbkovým terapeutickým efektom. Kombinácia viacerých vlnových dĺžok umožňuje zasiahnuť efektívne viacej tkanív súčasne čo maximalizuje účinok.

V oboch prípadoch dosiahneme rýchlejšiu regeneráciu s pozitívnym analgetickým efektom. Ak sa chcete však čo najskôr vrátiť k bežnému životu, máme pre vás čerečničku na torte, ktorou je terapia Trijalux. Prostredníctvom terpaie TriJALUX aplikujeme do ošetrovaného miesta tri účinné látky:

  1. Kyselina hyalurónová s trojitou molekulovou hmotnosťou - kĺbový lubrikant a účinný viskosuplement,ochrana chrupavky, zmiernenie bolesti a urýchlenie regeneračných procesov
  2. Vitamín C – antioxidačný a protizápalový účinok, stimulácia produkcie kolagénu
  3. Ozón - zníženie teploty, podpora mikrocirkulácie, protizápalový, analgetický a vaskularizačný účinok, detoxikačný účinok.

Distorzia je poúrazový stav, ktorému sa chceme všetci vyhnúť. Ak sa však v živote stretnete s touto nepríjemnosťou, vedzte, že existuje miesto, kde vám vedia pomôcť – Winmed centrum.

 

PhDr. Veronika Kurej fyzioterapeut
© 2022 Winmed centrum
Created by SVKmedia